USK Minne

Detta är en sk familjesegling som gör att alla kan delta, ung som gammal. Vi har en lättare startprocedur. De tävlande båtarna får starta när de vill inom en avtalad tidsperiod, ca 30 minuter. Vi tävlar även utan spinnaker, vilket är en fördel för de som känner sig osäkra att segla med spinnaker och tävlingen blir jämnare. De senaste åren har vi seglat från klubbhamnen i Bredvik, Obbola till Simphamn. I Simphamn finns en seglingsbrygga där vi lägger till och övernattar. På kvällen brukar vi ha gemensam grillning och prisutdelning.

Senaste tävling: 26 augusti 2017

Regattan utgick i år (2017) från Klubbhamnen. Se resultat nedan.

TÄVLINGSRESULTAT

Fakta

Antal deltagare: 7
Banlängd: ca 7 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri start: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat USK Minne 26 augusti 2017

Namn Båtnamn Båttyp Segel nr SRS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid Plac
Stefan Nordström Musse Cumulus SWE 511 0,862 11:20:47 13:47:13 02:26:26 02:06:14 1
Dippe Brändström Tess Contessa 35 S 7543 0,942 11:06:20 13:28:22 02:22:02 02:13:48 2
Hans Forss Rassker Magnum HR35 S 9163 0,957 11:06:33 13:29:26 02:22:53 02:16:44 3
Anders Nylund LeeLoo First Class 8 S-313 0,919 11:08:04 13:37:50 02:29:46 02:17:38 4
Ulf Pettersson Utopi Hanse 312 SWE 10312 0,913 11:08:14 13:39:09 02:30:55 02:17:47 5
Mats Olsson Kaxiga Myran Ballad SWE 827 0,861 11:08:10 14:01:21 02:53:11 02:29:07 6
Olle Heimersson Tant Elin Omega 34 SWE 68 0,936 11:06:42 13:48:10 02:41:28 02:31:08 7

USK-Minne genomfördes på lördag med start och mål i Obbola. Efter prisutdelning regattamiddag och bastu.

Fakta

Antal deltagare: 12
Banlängd: ca 7 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri start: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat USK Minne 20 augusti 2016

Namn Båtnamn Båttyp Segel nr SRS-tal Starttid Måltid Seglad
tid
Ber tid Plac
Viktor Brodin Ibex Express SWE 707 1,067 11:30:00 13:23:55 01:53:55 02:01:33 1
Ulf Pettersson Utopi Hanse 312 SWE 10312 1,112 11:19:43 13:12:01 01:52:18 02:04:53 2
Stig Nystedt Dolittle Ballad SWE 669 1,054 11:20:28 13:19:47 01:59:19 02:05:46 3
Tommy Lindwall New Deal Maxi 95 S 22 1,070 11:27:05 13:26:00 01:58:55 02:07:14 4
Stefan Nordström Musse Cumulus SWE 511 1,060 11:22:14 13:23:58 02:01:44 02:09:02 5
Kjell Johansson Nikita Avance 36 SWE 89 1,140 11:09:00 13:07:27 01:58:27 02:15:02 6
Per-Erik Eriksson Fragaria HR 342 1,138 11:10:16 13:09:46 01:59:30 02:15:59 7
Dippe Brändström Tess Contessa 35 1,159 11:27:48 13:25:32 01:57:44 02:16:27 8
Mats Borg Xtra Alt Express SWE 630 1,067 11:30:00 13:38:39 02:08:39 02:17:16 9
Fredrik Lundberg Rikoli Cumulus SWE 474 1,060 11:23:14 13:38:50 02:15:36 02:23:44 10
Alexander Olsson Maxi 68 0,960 11:15:47 14:02:16 02:46:29 02:39:49 11
Hans Forss Rassker
Magnum
HR35 S 9163 1,161 11:19:28 DNF DNF DNF DNF

Anders Nordberg avläste starttiden för 12 båtar på sin segling till Simphamn. Målgångens tidtagning utfördes av Staffan Blylod, klädd för dagen i skotsk mundering. Prisutdelningen utfördes också av Staffan ”Mac” Blylod.

Fakta

Antal deltagare: 10
Banlängd: ca 7 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri start: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat USK Minne 15 augusti 2015

Namn Båtnamn Båttyp Segel nr SRS Starttid Måltid Seglad tid Ber tid Plac
Dick Brändström Kirdi Comfort 30 S 3782 1,052 11:16:24 12:52:10 01:35:46 01:40:45 1
Kjell Johansson Nikita Avance 36 SWE 89 1,126 11:25:50 12:55:50 01:30:00 01:41:20 2
Stig Nystedt Dolittle Ballad SWE 669 1,054 11:18:07 12:56:25 01:38:18 01:43:36 3
Hans Forss Rassker Magnum HR35 S 9163 1,156 11:08:29 12:38:10 01:29:41 01:43:40 4
Stefan Nordström Musse Cumulus SWE 511 1,070 11:23:35 13:01:05 01:37:30 01:44:19 5
Kent Sundberg Solfrid Comfortina 32 SWE 188 1,087 11:20:04 12:56:05 01:36:01 01:44:22 6
Simon Johansson Motley Crew Caribean 22 22 0,997 11:17:07 13:03:25 01:46:18 01:45:59 7
Fredrik Lundberg Rikoli Cumulus SWE 474 1,070 11:02:52 12:42:20 01:39:28 01:46:26 8
Mats Borg WillyX Express SWE 754 1,076 11:30:00 13:09:35 01:39:35 01:47:09 9
Staffan Blylod Amphion Dehler 34 DD SWE 7610 1,223 11:00:00 12:29:20 01:29:20 01:49:15 10

En underbart solig sommardag med vindar som gjorde att vi fick bra fart på båtarna. 10 startande båtar med familj, vänner och hundar ombord – precis som det ska vara på familjeseglingen. På kvällen grillade vi på klipporna och mös. När det blev kallt så eldades det i bastun så att värmen kom åter i kroppen. Härligt!

Fakta

Antal deltagare: 8
Banlängd: ca 7 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri start: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat USK Minne 16 augusti 2014

Namn Båtnamn Båttyp Segel nr LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid Plac
Kjell Johansson Nikita Avance 36 SWE 89 1,129 11:43:37 14:07:22 02:23:45 02:42:18 1
Dick Brändström Kirdi Comfort 30 S 3782 1,057 11:07:55 13:44:28 02:36:33 02:45:28 2
Ulf Pettersson Utopi Hanse 312 SWE 10312 1,145 11:12:03 13:40:52 02:28:49 02:50:24 3
Hans Forss Rassker Magnum HR35 S 9163 1,156 11:06:46 13:36:35 02:29:49 02:53:11 4
Staffan Blylod Ampfion Dehler 34 DD SWE 7610 1,225 11:09:17 13:34:55 02:25:38 02:58:24 5
Tommy Lindvall New Deal Maxi 95S S 263 1,080 11:24:03 14:12:31 02:48:28 03:01:57 6
Fredrik Lundberg Rikoli Cumulus SWE 474 1,069 11:05:39 14:01:19 02:55:40 03:07:47 7
Stig Nystedt Dolittle Ballad SWE 669 1,048 11:05:41 14:10:31 03:04:50 03:13:42 8

Fakta

Antal deltagare: 8
Banlängd: ca 7 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri start: kl 15:00 – 15:30

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Pga hård find seglades tävlingen i Umeälven.

Resultat USK Minne 17 augusti 2013

Namn Båtnamn Båttyp Segel nr LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Josefina Forss Willy X Express SWE 754 1,081 15:16:57 16:33:57 01:17:00 01:23:14

1

Dick Brändström Kirdi Comfort 30 S 3782 1,057 15:09:01 16:29:10 01:20:09 01:24:43

2

Kent Sundberg Solfrid Comfortina SWE 188 1,109 15:19:04 16:36:07 01:17:03 01:25:27

3

Olle Heimersson Tant Elin Omega 34 SWE 68 1,138 15:05:49 16:21:25 01:15:36 01:26:02

4

Tommy Lindvall New Deal Maxi 95S S 263 1,080 15:10:03 16:30:00 01:19:57 01:26:21

5

Stig Nystedt Dolittle Ballad SWE 669 1,048 15:02:40 16:26:08 01:23:28 01:27:28

6

Hans Forss Rassker Magnum HR35 S 9163 1,140 15:11:14 16:28:42 01:17:28 01:28:19

7

Fredrik Lundberg Rikoli Cumulus SWE 474 1,069 15:11:44 16:38:14 01:26:30 01:32:28

8

Fakta

Antal deltagare: 15
Banlängd: ca 12 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri start: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat USK Minne 2012

Namn Båtnamn Båttyp LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Per-Erik Eriksson Giselle Ballad 1,046 11:04:11 13:08:33 02:04:22 02:10:05

1

Petter Conradsson Express 1,081 11:30:46 13:31:28 02:00:42 02:10:29

2

Mats Borg Willy X Express 1,081 11:19:18 13:21:25 02:02:07 02:12:00

3

Stig Nystedt Dolittle Ballad 1,046 11:10:04 13:16:17 02:06:13 02:12:01

4

Kent Sundberg Solfrid Comfortina 1,112 11:06:48 13:05:46 01:58:58 02:12:17

5

Dick Brändström Kirdi Comfort 30 1,059 11:05:12 13:10:16 02:05:04 02:12:27

6

Kjell Johansson Nikita Avance 36 1,126 11:08:45 13:06:31 01:57:46 02:12:36

7

Curt Lindström Lova H 323 1,099 11:04:21 13:05:55 02:01:34 02:13:36

8

Fredrik Lundberg Rikoli Cumulus 1,07 11:02:25 13:07:23 02:04:58 02:13:43

9

Olle Heimersson Tant Elin Omega 34 1,141 11:44:21 13:43:08 01:58:47 02:15:32

10

Tommy Lindvall New Deal Maxi 95 S 1,08 11:20:13 13:26:37 02:06:24 02:16:31

11

Viktor Brodin Express 1,081 11:27:00 13:34:52 02:07:52 02:18:13

12

Staffan Blylod Ampion Dehler 34 1,224 11:03:16 12:59:05 01:55:49 02:21:46

13

Hans Forss Gordita Ballad 1,046 11:01:00 13:17:22 02:16:22 02:22:38

14

Ola OOLALA LA-Kryssare 0,986 11:12:27 13:50:14 02:37:47 02:35:34

15

Fakta

Antal deltagare: 9
Banlängd: ca 14 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri start: kl 13:00 – 13:30

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

Resultat USK Minne 2011

Namn Båtnamn Båttyp LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Olle Heimersson Elin Omega 34 1,12 11:22:28 13:24:31 02:02:03 02:16:42

1

Kjell Johansson Nikita Avance 36 1,13 11:11:10 13:13:57 02:02:47 02:18:45

2

Jonas Bergsten Eureka Comfort 30 1,06 11:06:20 13:17:31 02:11:11 02:19:03

3

Stig Nystedt Dolittle Ballad 1,05 11:06:07 13:19:55 02:13:48 02:20:29

4

Per-Erik Eriksson Giselle Ballad 1,05 11:06:07 13:20:19 02:14:12 02:20:55

5

Tommy Lindvall New Deal Maxi 95 1,07 11:05:26 13:18:21 02:12:55 02:22:13

6

Anders Nordberg if Omega 34 1,12 11:05:54 13:13:33 02:07:39 02:22:58

7

Hans Forss Gordita Ballad 1,05 11:05:29 13:24:18 02:18:49 02:25:45

8

Staffan Blylod Ampion Dehler 34 DD 1,22 11:09:50 13:11:41 02:01:51 02:28:39

9

Fakta

Antal deltagare: 5
Banlängd: ca 14 Nm
Klass: Express
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Normal
Start: kl 11:00

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

Resultat USK Minne 2011 Express

Namn Båtnamn Båttyp LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Mats Borg Willy X Express 1,09 11:00:00 13:14:20 02:14:20 02:26:25

1

Viktor Brodin Express 1,09 11:00:00 13:19:48 02:19:48 02:32:23

2

Owe Andersson Sixten Express 1,09 11:00:00 13:21:13 02:21:13 02:33:56

3

Anders Gothnell Wilda Express 1,09 11:00:00 13:21:45 02:21:45 02:34:30

4

Erik Abrahamsson Ann X-et Express 1,09 11:00:00 13:23:16 02:23:16 02:36:10

5

Fakta

Antal deltagare: 7
Banlängd: ca 14 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri starttid: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

Resultat USK Minne 2010

Namn Båtnamn Båttyp LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Olle Heimersson Ann-Xet Express 1,09 11:21:44 13:26:33 02:04:49 02:16:03

1

Fredrik Lundberg Rikoli Cumulus 1,09 11:03:59 13:09:27 02:05:28 02:16:46

2

Anders Nordberg if Omega 34 1,13 11:09:27 13:14:01 02:04:34 02:20:46

3

Curt Lindström Lova H 323 1,09 11:08:12 13:17:42 02:09:30 02:21:09

4

Hans Forss Gordita Ballad 1,05 11:05:12 13:19:55 02:14:43 02:21:27

5

Tommy Lindvall New Deal Maxi 95 ?? 1,07 11:17:42 13:33:25 02:15:43 02:25:13

6

Staffan Blylod Ampion Dehler 34 1,21 11:17:22 13:29:23 02:12:01 02:39:44

7

Fakta

Antal deltagare: 7
Banlängd: ca 10 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri starttid: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

Resultat USK Minne 29 augusti 2009

Namn Båtnamn Båttyp LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Olle Heimersson Ann X-et Express 1,12 11:06:29 12:24:58 01:18:29 01:27:54

1

Per-Erik Eriksson Giselle Ballad 1,05 11:03:33 12:28:56 01:25:23 01:29:39

2

Stig Nystedt Dolittle Ballad 1,05 11:02:38 12:28:42 01:26:04 01:30:22

3

Jonas Bergsten Eureka Comfort 30 1,06 11:02:40 12:28:48 01:26:08 01:31:18

4

Hans Fors Gordita Ballad 1,05 11:02:34 12:31:58 01:29:24 01:33:52

5

Kjell Johansson Nikita Avance 36 1,14 11:01:49 12:24:35 01:22:46 01:34:21

6

Ulf Bäcklund Hanna Glavari Rapsodi 1,16 11:04:17 12:25:44 01:21:27 01:34:29

7

Fakta

Antal deltagare: 6
Banlängd: ca 9 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri starttid: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

Resultat USK Minne 16 augusti 2008

Namn Båtnamn Båttyp LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Olle Heimersson X-et Express 1,11 11:20:35 13:05:15 01:44:40 01:56:11

1

Fredrik Lundberg Rikoli Cumulus 1,06 11:03:38 12:55:10 01:51:32 01:58:14

2

Anders Nordberg If Omega 34 1,13 11:17:55 13:05:09 01:47:14 02:01:10

3

Tommy Lindvall Fourliliz Comfort 30 1,05 11:17:08 13:13:20 01:56:12 02:02:01

4

Per-Erik Eriksson Giselle Ballad 1,08 11:21:20 13:14:57 01:53:37 02:02:42

5

Dippe Brändström Kirdi Comfort 30 1,09 11:24:10 13:16:57 01:52:47 02:02:56

6

Fakta

Antal deltagare: 6
Banlängd: ca 11 Nm
Typ: Normal
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Familjesegling
Fri starttid: kl 11:00 – 11:30

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

Resultat USK Minne 12 augusti 2007

Namn Båtnamn Båttyp LYS-tal Starttid Måltid Seglad tid Ber tid

Plac

Anders Nordberg If Omega 34 1,13 11:09:16 12:43:34 01:34:18 01:46:34

1

Kjell Johansson Nikita Avance 36 1,13 11:07:13 12:41:36 01:34:23 01:46:39

2

Per-Erik Eriksson Giselle Ballad 1,05 11:09:50 12:53:55 01:44:05 01:49:17

3

Ulrik Lindberg Elin Omega 34 1,17 01:34:11 01:50:12

4

Anna Berlin Enji Sunod 30 1,06 11:12:40 12:57:02 01:44:22 01:50:38

5

Stefan Nordström Musse Cumulus 1,05 01:46:23 01:51:42

6