NCC-cup/Umeregattan

Två regattor för kölbåtar med fritt antal i besättningen. Två tävlingsdagar då första regattan är NCC-cup och den andra är Umeregattan. Vi seglar gärna med spinnaker ifall vädret tillåter. Banan går ut till havs. Banlängderna ligger på ca 15-22 Nm på NCC-cup och ca 5-12 Nm på Umeregattan.

Senaste tävling : 11 augusti 2018, se resultat nedan.

/Tävlingskommittén

TÄVLINGSRESULTAT

Fakta

Antal deltagare: 5
Banlängd: 8,6 Nm
Sek/Nm: 548 sek/Nm
Vind: 12 m/s
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Kjell Johansson

SPONSOR

Resultat NCC-cup 11 augusti 2018

Plac. Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal Klubb Segl.tid Korr.tid 
1Viktor BrodinI målExpressExodiusSWE 7070,883 u.SPUMSS01:31:2801:20:46
2Simon JohanssonI målCaribean 22Motley Crew220,828 u.SPUMSS01:41:3901:24:10
3Hans ForssI målHallberg-Rassy 35Rassker MagnumSWE 91630,955 u.SPUMSS01:30:1701:26:13
4Dippe BrändströmI målContessa 35Tess75430,941 u.sp justUMSS01:34:0001:28:27
5Ulf PetterssonI målHanse 312
djup köl
UtopiSWE 103120,950UMSS01:36:3601:31:46

 

Lördagens segling blev uppskjuten tills medelvinden blev 12 m/s.
Ritu Andersson skickade in bilder och ett reportage till VK som publicerades på tisdagen 14/8-18.

FOTO: Ritu Andersson

/Tävlingskommitén

Fakta

Antal deltagare: 6
Banlängd: 22 Nm
Sek/Nm: 548 sek/Nm
Vind: 7 – 12 m/s
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

SPONSOR

Det rullade på fint idag på tävlingsrundan?

Publicerat av Anna Andersson den 12 augusti 2017

Resultat NCC-cup 12 augusti 2017

Plac. Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal Klubb Segl.tid Korr.tid 
1Olle HeimerssonI målExpressSeaflexSWE 5730,882 u.SPUMSS03:44:3303:18:03
2Viktor BrodinI målExpressExodiusSWE 707(Just.)
0,872 u.SP
UMSS03:53:5503:23:59
3Mats BorgI målExpressWillyXSWE 7540,908UMSS03:49:4703:28:39
4Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 6690,895UMSS03:57:0803:32:14
5Ulf PetterssonI målHanse 312
djup köl
UtopiSWE 103120,948UMSS03:46:2503:34:39
6Dippe BrändströmI målContessa 35Tess75430,972UMSS03:58:0803:51:28

 

Lördagens NCC-Cup avgjordes i frisk vind ca: 7-12 m/s.
Två Expresser var över 2 min sen till start. Trots det vann Seaflex och Willy X placerade sig som trea.

/Tävlingskommitén

Fakta

Antal deltagare: 3
Banlängd:
Sek/Nm:
Vind: 4 m/s
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

SPONSOR

Resultat NCC-cup 30 juli 2016

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Segl.tid 
Korr.tid 
Erik Abrahamsson
I mål 
Express 
Ann X-et
SWE 488 
1,110 
UMSS 
04:02:04 
04:28:42 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
(Just.)1,076 
UMSS 
04:23:26 
04:43:27 
Hans Forss 
I mål 
Hallberg-Rassy 35 
Rassker Magnum 
SWE 9163
1.193 
UMSS 
04:05:41 
04:53:06

Rapport från tävlingen

Det blev bara en segling för hela regattan. NCC-Cup genomfördes på lördag i fint väder med en vind på ca 4 m/s.

Nouri ordnade en fin regattamiddag under hans nya parasoller.

Söndagens tänkta seglingar inställdes då förmiddagen bjöd på åska och regn med inslag av hagel.

Bilder ser ni här under. Fotograf: Stig Hellgren. /Tävlingskommitén

Fakta

Antal deltagare: 11
Banlängd: 18,1 Nm
Sek/Nm: 899 sek/Nm
Vind: 4 m/s
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

SPONSOR

Resultat NCC-cup 1 augusti 2015

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Segl.tid 
Korr.tid 
Mats Borg 
I mål 
Express 
WillyX 
SWE 754 
1,109 
UMSS 
04:15:34 
04:43:25 
Jonas Bergsten 
I mål 
Comfort 30 
Eureka 
S 3787 
1,093 
UMSS 
04:19:24 
04:43:31 
Dippe Brändström 
I mål 
Comfort 30 
Kirdi 
S 3782 
(Just.)1,077 
UMSS 
04:26:42 
04:47:14 
Christoffer Altin 
I mål 
Caribean 22 
  
22 
1,029 
UMSS 
04:40:44 
04:48:52 
Albin Råstander 
I mål 
Express 
Xtra allt 
SWE 630 
1,109 
UMSS 
04:28:20 
04:57:35 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
1,087 
UMSS 
04:34:58 
04:58:53 
Per-Erik Eriksson 
I mål 
Ballad 
Giselle 
SWE 755 
1,087 
UMSS 
04:35:54 
04:59:54 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,125 
UMSS 
04:31:42 
05:05:40 
Ulf Pettersson 
I mål 
Hanse 312 
Utopi 
SWE 10312 
(Just.)1,141 
UMSS 
04:29:26 
05:07:25 
10 
Staffan Blylod 
I mål 
Dehler 34 DD 
Amphion 
7610 
1,258 
UMSS 
04:26:01 
05:34:39 
11 
Tommy Lindwall 
I mål 
Maxi 95 S 
New Deal 
263 
1,110 
UMSS 
05:06:08 
05:39:48 

 

Rapport från tävlingen

Lördagens NCC –Cup seglades på en fast bana på ca: 18 NM. 11 båtar deltog i frisk vind och soligt väder. Efter lördagens segling dukades det för regattamiddag i stugan. Nouri, Caféägaren ordnade en jättegod grilltallrik för endast 75 kr till oss alla.

Regattan slutfördes på söndag med 2 seglingar också i fina vindar, där andra seglingen stundtals hade vindbyar upp mot 12 m/s.

Tävlingsresultat och bilder ser ni här under. /Tävlingskommitén

Fakta

Antal deltagare: 11
BHR total

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat Totalt Umeregattan med NCC-cup 1-2 augusti 2015

Plac. 
Skeppare 
Tot.p. 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
Klubb 
1  
Mats Borg  
3,00 
Express  
WillyX  
SWE 754  
UMSS  
1,00/ 
1,00/ 
1,00/ 
2  
Dippe Brändström  
7,00 
Comfort 30  
Kirdi  
S 3782  
UMSS  
3,00/ 
2,00/ 
2,00/ 
3  
Jonas Bergsten  
8,00 
Comfort 30  
Eureka  
S 3787  
UMSS  
2,00/ 
3,00/ 
3,00/ 
4  
Albin Råstander  
15,00 
Express  
Xtra allt  
SWE 630  
UMSS  
5,00/ 
4,00/ 
6,00/ 
5  
Stig Nystedt  
17,00 
Ballad  
Dolittle  
SWE 669  
UMSS  
6,00/ 
6,00/ 
5,00/ 
6  
Christoffer Altin  
19,00 
Caribean 22  
 
22  
UMSS  
4,00/ 
7,00/ 
8,00/ 
7  
Kent Sundberg  
20,00 
Comfortina 32  
Solfrid  
SWE 188  
UMSS  
8,00/ 
5,00/ 
7,00/ 
8  
Ulf Pettersson  
21,00 
Hanse 312  
Utopi  
SWE 10312  
UMSS  
9,00/ 
8,00/ 
4,00/ 
9  
Per-Erik Eriksson  
25,00 
Ballad  
Giselle  
SWE 755  
UMSS  
7,00/ 
-Saknas 9,00/ 
* 9 
-Saknas 9,00/ 
* 9 
10  
Staffan Blylod  
28,00 
Dehler 34 DD  
Amphion  
7610  
UMSS  
10,00/ 
10 
-Saknas 9,00/ 
* 9 
-Saknas 9,00/ 
* 9 
11  
Tommy Lindwall  
29,00 
Maxi 95 S  
New Deal  
263  
UMSS  
11,00/ 
11 
-Saknas 9,00/ 
* 9 
-Saknas 9,00/ 
* 9 

 

Fakta regatta nr 1

Antal deltagare: 8
Banlängd: 5 Nm
Sek/Nm: 1118 sek/Nm
Vind: 1,5-3 m/s
Bantyp: Fast

 

Fakta regatta nr 2

Antal deltagare: 8
Banlängd: 5 Nm
Sek/Nm: 781 sek/Nm
Vind: 5 m/s
Bantyp: Fast

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat Umeregattan 1 – 2015

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Segl.tid 
Korr.tid 
Mats Borg 
I mål 
Express 
WillyX 
SWE 754 
1,109 
UMSS 
01:08:43 
01:16:12 
Dippe Brändström 
I mål 
Comfort 30 
Kirdi 
S 3782 
(Just.)1,077 
UMSS 
01:14:38 
01:20:23 
Jonas Bergsten 
I mål 
Comfort 30 
Eureka 
S 3787 
(Just.)1,077 
UMSS 
01:16:44 
01:22:39 
Albin Råstander 
I mål 
Express 
Xtra allt 
SWE 630 
1,109 
UMSS 
01:17:56 
01:26:26 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,125 
UMSS 
01:19:36 
01:29:33 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
(Just.)1,076 
UMSS 
01:25:14 
01:31:43 
Christoffer Altin 
I mål 
Caribean 22 
  
22 
(Just.)1,015 
UMSS 
01:31:27 
01:32:49 
Ulf Pettersson 
I mål 
Hanse 312 
Utopi 
SWE 10312 
(Just.)1,141 
UMSS 
01:29:43 
01:42:22 

Resultat Umeregattan 2 – 2015

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Segl.tid 
Korr.tid 
Mats Borg 
I mål 
Express 
WillyX 
SWE 754 
1,109 
UMSS 
00:46:19 
00:51:22 
Dippe Brändström 
I mål 
Comfort 30 
Kirdi 
S 3782 
(Just.)1,077 
UMSS 
00:48:10 
00:51:53 
Jonas Bergsten 
I mål 
Comfort 30 
Eureka 
S 3787 
(Just.)1,077 
UMSS 
00:49:54 
00:53:45 
Ulf Pettersson 
I mål 
Hanse 312 
Utopi 
SWE 10312 
(Just.)1,141 
UMSS 
00:47:30 
00:54:12 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
(Just.)1,076 
UMSS 
00:51:24 
00:55:18 
Albin Råstander 
I mål 
Express 
Xtra allt 
SWE 630 
1,109 
UMSS 
00:50:02 
00:55:29 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,125 
UMSS 
00:49:39 
00:55:51 
Christoffer Altin 
I mål 
Caribean 22 
  
22 
(Just.)1,015 
UMSS 
00:58:26 
00:59:19 

Bildgalleri NCC Cup/ Umeregattan. Foto: Stig Hellgren

Fakta

Antal deltagare: 6
Banlängd: 18 Nm
Sek/Nm: 781 sek/Nm
Vind: 5 m/s
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Fakta

Antal deltagare: 6
Banlängd: 18 Nm
Sek/Nm: 781 sek/Nm
Vind: 5 m/s
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat NCC-cup 2 augusti 2014

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
 
Segl.tid 
Korr.tid 
Erik Abrahamsson 
I mål 
Express 
Ann X-et
SWE 488
1,114 
UMSS 
11:00:00 
 
03:36:51 
04:01:34  
Albin Råstander  
I mål 
Express
Xtra allt 
SWE 630
1,114
UMSS 
11:00:00 
 
03:41:05 
04:01:34  
Tommy Lindwall 
I mål 
Maxi 95 S 
New Deal 
263 
1,120 
UMSS 
11:00:00 
 
03:43:17 
04:10:05 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32
Solfrid
SWE188 
1,138 
UMSS 
11:00:00 
 
03:39:45 
04:10:05 
Hans Forss 
I mål 
Hallberg-Rassy 35 
Eureka 
SWE 9163 
1,207 
UMSS 
11:00:00 
 
03:31:10 
04:14:53 
Ola Grundström 
I mål 
LA_kryssare
OOlala
SWE 104 
1,012 
UMSS 
11:00:00 
 
04:55:27 
04:59:00 
 

 

Fakta

Antal deltagare: 7
BHR total

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat Totalt Umeregattan med NCC-cup 2-3 augusti 2014

Plac. 
Skeppare 
Tot.p. 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
Klubb 
1  
Erik Abrahamsson  
3,00 
Express  
Ann X-et  
SWE 488  
UMSS  
1,00/ 
1,00/ 
1,00/ 
2  
Albin Råstander  
7,00 
Express  
Xtra allt  
SWE 630  
UMSS  
2,00/ 
2,00/ 
3,00/ 
3  
Kent Sundberg  
8,50 
Comfortina 32  
Solfrid  
SWE 188  
UMSS  
3,50/ 
3,00/ 
2,00/ 
4  
Hans Forss  
13,00 
Hallberg-Rassy 35  
Rassker Magnum  
SWE 9163  
UMSS  
5,00/ 
4,00/ 
4,00/ 
5  
Tommy Lindwall  
13,50 
Maxi 95 S  
New Deal  
263  
UMSS  
3,50/ 
5,00/ 
5,00/ 
6  
Charlotte Wilkinson  
19,00 
Twister 28  
Pouncer  
1583Y  
UMSS  
-Saknas 7,00/ 
* 7 
6,00/ 
6,00/ 
7  
Ola Grundström  
20,00 
LA_kryssare  
OOlala  
SWE 104  
UMSS  
6,00/ 
-Saknas 7,00/ 
* 7 
-Saknas 7,00/ 
* 7 

Fakta

Antal deltagare: 6
Banlängd: 4 Nm
Sek/Nm: 899 sek/Nm
Vind: 4 m/s
Bantyp: Fast

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

 

2014: En lyckad regatta med sol och fina vindar

NCC-cup och Umeregattan avgjordes i helgen 2-3 aug 2014 och vädret var fantastiskt. Två härliga dagar på vattnet för de tävlande. Här nedan ser ni resultat och fina bilder.

Resultat Umeregattan 1

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Segl.tid 
Korr.tid 
Erik Abrahamsson 
I mål 
Express 
Ann X-et 
SWE 488 
1,114 
UMSS 
01:07:11 
01:14:51 
Albin Råstander 
I mål 
Express 
Xtra allt 
SWE 630 
1,114 
UMSS 
01:10:25 
01:18:27 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,138 
UMSS 
01:10:09 
01:19:50 
Hans Forss 
I mål 
Hallberg-Rassy 35 
Rassker Magnum 
SWE 9163 
1,207 
UMSS 
01:06:21 
01:20:05 
Tommy Lindwall 
I mål 
Maxi 95 S 
New Deal 
263 
1,120 
UMSS 
01:14:06 
01:23:00 
Charlotte Wilkinson 
I mål 
Twister 28 
Pouncer 
1583Y 
1,000 
UMSS 
01:23:46 
01:23:46 

Resultat Umeregattan 2

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Segl.tid 
Korr.tid 
Erik Abrahamsson 
I mål 
Express 
Ann X-et 
SWE 488 
1,114 
UMSS 
01:09:20 
01:17:14 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,138 
UMSS 
01:12:26 
01:22:26 
Albin Råstander 
I mål 
Express 
Xtra allt 
SWE 630 
1,114 
UMSS 
01:14:49 
01:23:21 
Hans Forss 
I mål 
Hallberg-Rassy 35 
Rassker Magnum 
SWE 9163 
1,207 
UMSS 
01:09:57 
01:24:26 
Tommy Lindwall 
I mål 
Maxi 95 S 
New Deal 
263 
1,120 
UMSS 
01:18:40 
01:28:06 
Charlotte Wilkinson 
I mål 
Twister 28 
Pouncer 
1583Y 
1,000 
UMSS 
01:34:45 
01:34:45 

Bildgalleri NCC-cup/Foto: Jonas Osterman

Bildgalleri Umeregattan/Foto: Stig Hellgren

Fakta

Antal deltagare: 8
Banlängd: 21
Sek/Nm: 719
Kryssprocent: 30
Vind: 6 m/s
Beräknad målgång: 15:11:39
Beräknad SRS1-tid: 04:11:39
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat NCC-cup 7 september 2013

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Klubb 
Starttid 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Olle Heimersson 
I mål 
Express 
Sixten 
SWE 573 
1,114 
UMSS 
11:00:00 
14:56:16 
03:56:16 
04:23:12 
Hans Forss 
I mål 
Hallberg-Rassy 35 
Rassker Magnum 
S 9163 
1,170 
UMSS 
11:00:00 
14:49:26 
03:49:26 
04:28:26 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,138 
UMSS 
11:00:00 
14:57:36 
03:57:36 
04:30:23 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
1,087 
UMSS 
11:00:00 
15:12:54 
04:12:54 
04:34:54 
Jonas Bergsten 
I mål 
Comfort 30 
Eureka 
S 3787 
1,093 
UMSS 
11:00:00 
15:12:12 
04:12:12 
04:35:39 
Kjell Johansson 
I mål 
Avance 36 
Nikita 
SWE 89 
1,175 
UMSS 
11:00:00 
14:55:03 
03:55:03 
04:36:11 
Ulf Pettersson 
I mål 
Hanse 312 
Utopi 
SWE 10312 
1,169 
UMSS 
11:00:00 
15:03:52 
04:03:52 
04:45:05 
Charlotte Wilkinson 
I mål 
Twister 28 
Pouncer 
1583Y 
1,000 
UMSS 
11:00:00 
16:43:01 
05:43:01 
05:43:01 
Umeregattan inställd detta år!

Fakta

Antal deltagare: 12
Banlängd: 14
Sek/Nm: 878
Kryssprocent: 40
Vind: 4 m/s
Vindriktning: SYD
Beräknad målgång: 14:24:52
Beräknad SRS1-tid: 03:24:52
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat NNC-cup 13 augusti 2011

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Starttid 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Petter Conradsson 
I mål 
Express 
High five 
SWE 329 
1,12 
  
UMSS 
11:00:00 
14:03:38 
03:03:38 
03:25:40 
Anders Gotnell 
I mål 
Express 
Wilda 
SWE 185 
1,12 
  
UMSS 
11:00:00 
14:05:42 
03:05:42 
03:27:59 
Kenneth Hägglund 
I mål 
W 30 7/8 
Surprise 
SWE 44 
1,09 
  
UMSS 
11:00:00 
14:11:51 
03:11:51 
03:29:07 
Dippe Brändström 
I mål 
Comfort 30 
Kirdi 
SWE 3782 
1,09 
  
UMSS 
11:00:00 
14:20:49 
03:20:49 
03:38:53 
Henrik Österlund 
I mål 
W 30 7/8 
Jennifer 
SWE 18 
1,09 
SGV 
NORD 
11:00:00 
14:21:37 
03:21:37 
03:39:46 
Björn Byström 
I mål 
W 30 7/8 
MaMaMia 
S 31 
1,09 
  
UMSS 
11:00:00 
14:21:41 
03:21:41 
03:39:50 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
1,08 
  
UMSS 
11:00:00 
14:24:11 
03:24:11 
03:40:31 
Per-Erik Eriksson 
I mål 
Ballad 
Giselle 
SWE 755 
1,08 
  
UMSS 
11:00:00 
14:29:42 
03:29:42 
03:46:29 
Fredrik Lundberg 
I mål 
Cumulus 
Rikoli 
SWE 474 
1,10 
  
UMSS 
11:00:00 
14:29:40 
03:29:40 
03:50:38 
10 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,14 
  
UMSS 
11:00:00 
14:24:20 
03:24:20 
03:52:56 
11 
Mats Olsson 
I mål 
Ballad 
Kaxiga Myran 
SWE 827 
1,08 
  
UMSS 
11:00:00 
14:59:41 
03:59:41 
04:18:51 
12 
Olle Heimersson 
Startade ej 
Express 
Sixten 
SWE 573 
1,12 
  
UMSS 
(11:00:00) 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 

Fakta

Antal deltagare: 12
Klassfilter: Alla klasser
Typ: Serie
Serieregel: BHR Total

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat NCC-cup/Umeregattan Totalt    13-14 augusti 2011

Plac. 
Skeppare 
Tot.p. 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
Klubb 
 
 
1  
Petter Conradsson  
4,00 
Express  
High five  
SWE 329  
UMSS  
 
 
1,00/ 
2,00/ 
1,00/ 
2  
Anders Gotnell  
7,00 
Express  
Wilda  
SWE 185  
UMSS  
 
 
2,00/ 
3,00/ 
2,00/ 
3  
Dippe Brändström  
13,00 
Comfort 30  
Kirdi  
SWE 3782  
UMSS  
 
 
4,00/ 
4,00/ 
5,00/ 
4  
Björn Byström  
16,00 
W 30 7/8  
MaMaMia  
S 31  
UMSS  
 
 
6,00/ 
7,00/ 
3,00/ 
5  
Henrik Österlund  
17,00 
W 30 7/8  
Jennifer  
SWE 18  
NORD  
 
 
5,00/ 
6,00/ 
6,00/ 
6  
Olle Heimersson  
18,00 
Express  
Sixten  
SWE 573  
UMSS  
 
 
(ej start/ 
* 13 
1,00/ 
4,00/ 
7  
Fredrik Lundberg  
21,00 
Cumulus  
Rikoli  
SWE 474  
UMSS  
 
 
9,00/ 
5,00/ 
7,00/ 
8  
Stig Nystedt  
24,00 
Ballad  
Dolittle  
SWE 669  
UMSS  
 
 
7,00/ 
9,00/ 
8,00/ 
9  
Per-Erik Eriksson  
26,00 
Ballad  
Giselle  
SWE 755  
UMSS  
 
 
8,00/ 
8,00/ 
10,00/ 
10 
10  
Kenneth Hägglund  
27,00 
W 30 7/8  
Surprise  
SWE 44  
UMSS  
 
 
3,00/ 
-Saknas 12,00/ 
* 12 
-Saknas 12,00/ 
* 12 
11  
Kent Sundberg  
29,00 
Comfortina 32  
Solfrid  
SWE 188  
UMSS  
 
 
10,00/ 
10 
10,00/ 
10 
9,00/ 
12  
Mats Olsson  
34,00 
Ballad  
Kaxiga Myran  
SWE 827  
UMSS  
 
 
11,00/ 
11 
11,00/ 
11 
ej start 12,00/ 
* 12 

Fakta

Antal deltagare: 12
Banlängd: 5
Sek/Nm: 1059
Kryssprocent: 50
Vind: 1-3 m/s
Vindriktning: OST
Beräknad målgång: 12:28:15
Beräknad SRS1-tid: 01:28:15
Bantyp: Kryss-läns
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat Umeregatta Nr 1    14 augusti 2011

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Starttid 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Olle Heimersson 
I mål 
Express 
Sixten 
SWE 573 
1,12 
  
UMSS 
11:00:00 
11:58:47 
00:58:47 
01:05:50 
Petter Conradsson 
I mål 
Express 
High five 
SWE 329 
1,12 
  
UMSS 
11:00:00 
12:03:11 
01:03:11 
01:10:46 
Anders Gotnell 
I mål 
Express 
Wilda 
SWE 185 
1,12 
  
UMSS 
11:00:00 
12:03:48 
01:03:48 
01:11:27 
Dippe Brändström 
I mål 
Comfort 30 
Kirdi 
SWE 3782 
1,09 
  
UMSS 
11:00:00 
12:06:28 
01:06:28 
01:12:27 
Fredrik Lundberg 
I mål 
Cumulus 
Rikoli 
SWE 474 
1,10 
  
UMSS 
11:00:00 
12:08:41 
01:08:41 
01:15:33 
Henrik Österlund 
I mål 
W 30 7/8 
Jennifer 
SWE 18 
1,09 
SGV 
NORD 
11:00:00 
12:11:02 
01:11:02 
01:17:26 
Björn Byström 
I mål 
W 30 7/8 
MaMaMia 
S 31 
1,09 
  
UMSS 
11:00:00 
12:11:28 
01:11:28 
01:17:54 
Per-Erik Eriksson 
I mål 
Ballad 
Giselle 
SWE 755 
1,08 
  
UMSS 
11:00:00 
12:12:15 
01:12:15 
01:18:02 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
1,08 
  
UMSS 
11:00:00 
12:13:14 
01:13:14 
01:19:06 
10 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,14 
  
UMSS 
11:00:00 
12:14:30 
01:14:30 
01:24:56 
11 
Mats Olsson 
I mål 
Ballad 
Kaxiga Myran 
SWE 827 
1,08 
  
UMSS 
11:00:00 
12:31:30 
01:31:30 
01:38:49 

Fakta

Antal deltagare: 11
Banlängd: 5
Sek/Nm: 1059
Kryssprocent: 50
Vind: 1-3 m/s
Vindriktning: OST
Beräknad målgång: 14:58:15
Beräknad SRS1-tid: 01:28:15
Bantyp: Kryss-läns
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat Umeregatta Nr 2    14 augusti 2011

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Starttid 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Petter Conradsson 
I mål 
Express 
High five 
SWE 329 
1,12 
  
UMSS 
13:30:00 
14:08:31 
00:38:31 
00:43:08 
Anders Gotnell 
I mål 
Express 
Wilda 
SWE 185 
1,12 
  
UMSS 
13:30:00 
14:08:51 
00:38:51 
00:43:31 
Björn Byström 
I mål 
W 30 7/8 
MaMaMia 
S 31 
1,09 
  
UMSS 
13:30:00 
14:10:02 
00:40:02 
00:43:38 
Olle Heimersson 
I mål 
Express 
Sixten 
SWE 573 
1,12 
  
UMSS 
13:30:00 
14:09:10 
00:39:10 
00:43:52 
Dippe Brändström 
I mål 
Comfort 30 
Kirdi 
SWE 3782 
1,09 
  
UMSS 
13:30:00 
14:12:34 
00:42:34 
00:46:24 
Henrik Österlund 
I mål 
W 30 7/8 
Jennifer 
SWE 18 
1,09 
SGV 
NORD 
13:30:00 
14:13:09 
00:43:09 
00:47:02 
Fredrik Lundberg 
I mål 
Cumulus 
Rikoli 
SWE 474 
1,10 
  
UMSS 
13:30:00 
14:14:56 
00:44:56 
00:49:26 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
1,08 
  
UMSS 
13:30:00 
14:16:29 
00:46:29 
00:50:12 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,14 
  
UMSS 
13:30:00 
14:14:36 
00:44:36 
00:50:51 
10 
Per-Erik Eriksson 
I mål 
Ballad 
Giselle 
SWE 755 
1,08 
  
UMSS 
13:30:00 
14:18:36 
00:48:36 
00:52:29 
11 
Mats Olsson 
Startade ej 
Ballad 
Kaxiga Myran 
SWE 827 
1,08 
  
UMSS 
(13:30:00) 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 

Fakta

Antal deltagare: 7
Banlängd: 11
Sek/Nm: 878
Kryssprocent: 15
Vind: 4 m/s
Beräknad målgång: 13:49:58
Beräknad SRS1-tid: 02:40:58
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

Resultat NNC-cup 7 augusti 2010

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Starttid 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Anders Gotnell 
I mål 
Express 
X-et 
SWE 681 
1,13 
  
UMSS 
11:09:00 
13:17:05 
02:08:05 
02:24:44 
Per-Erik Eriksson 
I mål 
Ballad 
Giselle 
SWE 755 
1,08 
SGV 
UMSS 
11:09:00 
13:26:22 
02:17:22 
02:28:21 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
1,08 
  
UMSS 
11:09:00 
13:29:02 
02:20:02 
02:31:14 
Olle Heimersson 
I mål 
Express 
Ann X-et 
SWE 488 
1,12 
SA- 
UMSS 
11:09:00 
13:25:40 
02:16:40 
02:33:04 
Ulf Backlund 
I mål 
Rhapsody 
Hanna Glavaria 
S 5 
1,16 
  
UMSS 
11:09:00 
13:25:09 
02:16:09 
02:37:56 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,14 
  
UMSS 
11:09:00 
13:28:21 
02:19:21 
02:38:52 
Mats Olsson 
I mål 
Ballad 
Kaxiga Myran 
SWE 827 
1,07 
  
UMSS 
11:09:00 
13:54:54 
02:45:54 
02:57:31 

Fakta

Antal deltagare: 5
Banlängd: 7
Sek/Nm: 1059
Kryssprocent: 50
Vind: 1-3 m/s
Beräknad målgång: 13:03:33
Beräknad SRS1-tid: 02:02:33
Bantyp: Kryss-läns
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Staffan Blylod

Resultat Umeregatta   8 augusti 2010

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Starttid 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Anders Gotnell 
I mål 
Express 
X-et 
SWE 681 
1,13 
  
UMSS 
11:00:00 
12:56:43 
01:56:43 
02:11:53 
Olle Heimersson 
I mål 
Express 
Ann X-et 
SWE 488 
1,12 
SA- 
UMSS 
11:00:00 
13:01:08 
02:01:08 
02:15:40 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE 669 
1,08 
  
UMSS 
11:00:00 
13:17:28 
02:17:28 
02:28:28 
Per-Erik Eriksson 
I mål 
Ballad 
Giselle 
SWE 755 
1,08 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
13:18:28 
02:18:28 
02:29:33 
Kent Sundberg 
I mål 
Comfortina 32 
Solfrid 
SWE 188 
1,14 
  
UMSS 
11:00:00 
13:22:26 
02:22:26 
02:42:22 

Fakta

Antal deltagare: 7
Klassfilter: Alla klasser
Typ: Serie
Serieregel: Lågp. Regatta (KSR)

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat NCC-cup/Umeregattan Totalt    7-8 augusti 2010

Plac. 
Skeppare 
Tot.p. 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
Klubb 
Komm. 
 
1  
Anders Gotnell  
2,00 
Express  
X-et  
SWE 681  
UMSS  
 
 
1,00/ 
1,00/ 
2  
Olle Heimersson  
^6,00 
Express  
Ann X-et  
SWE 488  
UMSS  
KSR A8.2  
 
4,00/ 
2,00/ 
3  
Per-Erik Eriksson  
^6,00 
Ballad  
Giselle  
SWE 755  
UMSS  
KSR A8.2  
 
2,00/ 
4,00/ 
4  
Stig Nystedt  
6,00 
Ballad  
Dolittle  
SWE 669  
UMSS  
KSR A8.1  
 
3,00/ 
3,00/ 
5  
Kent Sundberg  
11,00 
Comfortina 32  
Solfrid  
SWE 188  
UMSS  
 
 
6,00/ 
5,00/ 
6  
Ulf Backlund  
13,00 
Rhapsody  
Hanna Glavaria  
S 5  
UMSS  
 
 
5,00/ 
-Saknas 8,00/ 
* 8 
7  
Mats Olsson  
15,00 
Ballad  
Kaxiga Myran  
SWE 827  
UMSS  
 
 
7,00/ 
-Saknas 8,00/ 
* 8 

* Placering justerad vid serieberäkning.

Fakta

Antal deltagare: 14
Banlängd: 20
Sek/Nm: 735
Kryssprocent: 33
Vind: 6 m/s
Beräknad målgång: 15:05:00
Beräknad SRS1-tid: 04:05:00
Bantyp: Fast
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Stig Nystedt

 

Klicka på bilderna nedan, så får de se dem i större format.
Foto: Kjell Johansson

Resultat NNC-cup 15 augusti 2009

Plac. 
Skeppare 
Status 
Båttyp 
Båtnamn 
Segelnr. 
SRS-tal 
Utr. 
Klubb 
Starttid 
Målgång 
Segl.tid 
Korr.tid 
Björn Byström 
I mål 
W 30 7/8 
MaMaMia 
S 31 
1,08 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
14:36:59 
03:36:59 
03:54:21 
Staffan Blylod 
I mål 
Express 
X-presley 
SWE 681 
1,12 
SA- 
UMSS 
11:00:00 
14:34:55 
03:34:55 
04:00:42 
Dippe Brändström 
I mål 
Comfort 30 
Kirdi 
SWE 3782 
1,09 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
14:41:27 
03:41:27 
04:01:23 
Olle Heimersson 
I mål 
Express 
Ann X-et 
SWE 488 
1,12 
SA- 
UMSS 
11:00:00 
14:36:48 
03:36:48 
04:02:49 
Petter Conradsson 
I mål 
Express 
High five 
SWE 329 
1,12 
SA- 
UMSS 
11:00:00 
14:43:00 
03:43:00 
04:09:46 
Fredrik Lundberg 
I mål 
Cumulus 
Rikoli 
SWE474 
1,09 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
14:49:52 
03:49:52 
04:10:33 
Per-Erik Eriksson 
I mål 
Ballad 
Giselle 
SWE 755 
1,08 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
14:52:45 
03:52:45 
04:11:22 
Stefan Nordström 
I mål 
Cumulus 
Musse 
Swe 511 
1,09 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
14:53:42 
03:53:42 
04:14:44 
Stig Nystedt 
I mål 
Ballad 
Dolittle 
SWE669 
1,08 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
14:57:57 
03:57:57 
04:16:59 
10 
Urban Wirebring 
I mål 
IF 
Elsa 
1567 
1,02 
SG- 
UMSS 
11:00:00 
15:12:03 
04:12:03 
04:17:05 
11 
Ulf Pettersson 
I mål 
Linjett 30 
Luta Ninki 
S 2883 
(Just.)1,08 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
14:58:04 
03:58:04 
04:17:07 
12 
Hans Forss 
I mål 
Ballad 
Gordita 
S 68 
1,08 
SGV 
UMSS 
11:00:00 
15:04:27 
04:04:27 
04:24:00 
13 
Per-Anders Lennartsson 
I mål 
If 
Caprice 
1173 
1,02 
SG- 
UMSS 
11:00:00 
215:25:37 
04:25:37 
04:30:56 
14 
Viktor Brodin 
Brutit/DNF 
Express 
Exodius 
  
1,12 
SA- 
UMSS 
11:00:00 
–  
Ej inl. 
Ej inl. 

Fakta

Antal deltagare: 8
Bantyp: Havskappsegling
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Stefan Nordström

Resultat NCC-cup  23 augusti 2008

PlacBåtnamnBåttyp SkeppareKlubbSegelnrLYSSeglad tidKorr tidBeräknad tid
1X-PresleyExpressStaffan BlylodUSSSWE 6811,1103:22:4103:44:59
2AnnexetExpressRobert SöderbergRBKSWE 6111,1103:23:1903:45:41
3SeaflexExpressMats BorgNYCSWE 7541,1103:24:4403:47:15
4DolittleBalladStig NystedtNYCSWE 66691,0803:33:2803:50:33
5GiselleBalladPer-Erik ErikssonUSSSWE 7551,0803:33:3703:50:42
6MaMaMiaW30Björn ByströmUSSSWE 311,0803:37:2403:34:2403:51:33
7KirdiComfort 30Dick BrändströmNYCSWE 37821,0903:36:3103:56:00
8Hanna GlavariRhapsodyUlf BäcklundUSSSWE 51,1603:31:4304:05:35

Fakta

Antal deltagare: 8
Bantyp: Bankappsegling
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Stefan Nordström

Resultat Umeregattan  NR 1      24 augusti 2008

PlacBåtnamnBåttyp SkeppareKlubbSegelnrLYSSeglad tidBeräknad tid
1AnnexetExpressRobert SöderbergRBKSWE 6111,1100:27:1000:30:09
2X-PresleyExpressStaffan BlylodUSSSWE 6811,1100:28:0000:31:05
3SeaflexExpressMats BorgNYCSWE 7541,1100:28:1900:31:26
4MaMaMiaW30Björn ByströmUSSSWE 311,0800:29:3800:32:00
5Hanna GlavariRhapsodyUlf BäcklundUSSSWE 51,1600:28:5900:33:37
6KirdiComfort 30Dick BrändströmNYCSWE 37821,0900:31:0400:33:52
7GiselleBalladPer-Erik ErikssonUSSSWE 755/681,0800:31:2600:33:57
8DolittleBalladStig NystedtNYCSWE 66691,0800:31:3300:34:04

Fakta

Antal deltagare: 8
Bantyp: Bankappsegling
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Stefan Nordström

Resultat Umeregattan  NR 2      24 augusti 2008

PlacBåtnamnBåttyp SkeppareKlubbSegelnrLYSSeglad tidBeräknad tid
1AnnexetExpressRobert SöderbergRBKSWE 6111,1100:31:3700:35:06
2X-PresleyExpressStaffan BlylodUSSSWE 6811,1100:32:0000:35:31
3SeaflexExpressMats BorgNYCSWE 7541,1100:33:0900:36:48
4MaMaMiaW30Björn ByströmUSSSWE 311,0800:34:3400:37:20
5GiselleBalladPer-Erik ErikssonUSSSWE 755/681,0800:35:0700:37:56
6DolittleBalladStig NystedtNYCSWE 66691,0800:37:0000:39:58
7Hanna GlavariRhapsodyUlf BäcklundUSSSWE 51,1600:34:3200:40:04
8KirdiComfort 30Dick BrändströmNYCSWE 37821,0900:37:2800:40:50

Fakta

Antal deltagare: 8
Bantyp: Bankappsegling
Tävlingsform: Normal

Ansvarig funktionär: Stefan Nordström

Resultat NCC-cup/Umeregattan  Totalt      23-24 augusti 2008

PlacBåtnamnBåttypSkeppareKlubbLYSNCC-cupUmeregatta 1Umeregatta2
1AnnexetExpressRobert SöderbergRBK1,11211
2X-PresleyExpressStaffan BlylodUMS1,11122
3SeaflexExpressMats BorgNYC1,11333
4MaMaMiaW30Björn ByströmUSS1,08644
5GiselleBalladPer-Erik ErikssonUSS1,08575
6DolittleBalladStig NystedtNYC1,08486
7Hanna GlavariRhapsodyUlf BäcklundUSS1,16857
8KirdiComfort 30Dick BrändströmNYC1,09768