Bottenhavsregatta

Detta är en tävling/regatta som”vandrar runt” i Bottenviken. Vi arrangerade den 2012 här hos oss i Bredvik, Obbola. Vi har även arrangerat denna tävling tidigare och det är en uppskattad tävling där duktiga seglare från Finland och Sverige möts i spännande kappseglingar.

Regattan brukar bestå av en havskappsegling med en banlängd på ca 40 Nm och sedan bankappsegling med kryss/läns bana på ca 4-5 Nm.

2012 hade vi dessutom egna klasser för EXPRESS som passade på att tävla mot varandra i både havskappsegling, NCC-cup, bankappsegling  för att i totalen få fram årets Norrlandsmästare i EXPRESS.

 

Nästa tävling: 22-24 juli 2016 i Uleåborg, Finland

TÄVLINGSRESULTAT

Fakta

Antal deltagare: 17
Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 19 – 21 juli 2012 – Bottenhavsregattan totalt

Placering alla deltagare tillsammans

1. Benny Öhman
2. Olle Heimersson
3. Ronny Brännbacka

4. Pål Dufa
5. Petter Conradsson
6. Anders Gothnell
7. Ove Lundmark
8. Kaj Ollila
9. Mats Borg
10. Johan Lindroos
11. Stig Nystedt
12. Dippe Brändström
13. Kent Sundberg
14. Martin Rubing
15. Jörgen Bergström
16. Erik Abrahamsson
17. Fredrik Lundberg

Norrlandsmästerskap EXPRESS

1. Olle Heimersson
2. Benny Öhman
3. Anders Gothnell
4. Petter Conradsson
5. Mats Borg
6. Johan Lindroos
7. Martin Rubing
8. Erik Abrahamsson

Fakta

Antal deltagare: 16
Banlängd: 22 Nm
Vind:
Sek/Nm: 735
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Havskapp

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 19 juli 2012 – BHR Havskappsegling

Placering alla deltagare tillsammans

Plac.  Skeppare  Status  Båttyp  Båtnamn  Segelnr.  SRS-tal  Klubb  Segl.tid  Korr.tid 

1

Ronny Brännbacka I mål 1/2 Brynhilde FIN 9095

1,159

WSF

03:57:25

04:35:10

2

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

04:15:09

04:44:14

3

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

04:17:22

04:46:42

4

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

04:19:44

04:49:21

5

Kaj Ollila I mål X-99 Trixie FIN 8456

1,254

WSF

03:50:49

04:49:27

6

Ove Lundmark I mål X-102 Feelgood SWE 10740

1,188

PSS

04:04:34

04:50:33

7

Pål Dufa I mål Bull 7000 Blenda SWE7159T

1,153

ÖSS

04:15:25

04:54:30

8

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

04:24:57

04:55:09

9

Jörgen Bergström I mål Comfort 30 WIRA SWE 5009

1,094

PSS

04:34:36

05:00:25

9

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

04:29:40

05:00:25

11

Kent Sundberg I mål Comfortina 32 Solfrid SWE 188

1,140

UMSS

04:23:46

05:00:42

12

Stig Nystedt I mål Ballad Dolittle SWE 669

1,087

UMSS

04:38:13

05:02:25

13

Dippe Brändström I mål Comfort 30 Kirdi SWE 3782

1,094

UMSS

04:45:50

05:12:42

14

Fredrik Lundberg I mål Cumulus Rikoli SWE 474

1,104

UMSS

04:43:25

05:12:54

15

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

04:48:56

05:21:52

16

Mats Borg Diskval Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

04:20:03

04:49:42

 

EXPRESS

Plac.  Skeppare  Status  Båttyp  Båtnamn  Segelnr.  SRS-tal  Klubb  Segl.tid  Korr.tid 

1

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

04:15:09

04:44:14

2

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

04:17:22

04:46:42

3

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

04:19:44

04:49:21

4

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

04:24:57

04:55:09

5

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

04:29:40

05:00:25

6

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

04:48:56

05:21:52

7

Mats Borg Diskval Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

05:50:03

06:29:57

Klass 1

Plac.  Skeppare  Status  Båttyp  Båtnamn  Segelnr.  SRS-tal  Klubb  Segl.tid  Korr.tid 

1

Ronny Brännbacka I mål 1/2 Brynhilde FIN 9095

1,159

WSF

03:57:25

04:35:10

2

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

04:15:09

04:44:14

3

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

04:17:22

04:46:42

4

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

04:19:44

04:49:21

5

Kaj Ollila I mål X-99 Trixie FIN 8456

1,254

WSF

03:50:49

04:49:27

6

Ove Lundmark I mål X-102 Feelgood SWE 10740

1,188

PSS

04:04:34

04:50:33

7

Pål Dufa I mål Bull 7000 Blenda SWE7159T

1,153

ÖSS

04:15:25

04:54:30

8

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

04:24:57

04:55:09

9

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

04:29:40

05:00:25

10

Kent Sundberg I mål Comfortina 32 Solfrid SWE 188

1,140

UMSS

04:23:46

05:00:42

11

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

04:48:56

05:21:52

12

Mats Borg Diskval Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

04:20:03

04:49:42

 

Klass 2

Plac.  Skeppare  Status  Båttyp  Båtnamn  Segelnr.  SRS-tal  Klubb  Segl.tid  Korr.tid 

1

Jörgen Bergström I mål Comfort 30 WIRA SWE 5009

1,094

PSS

04:34:36

05:00:25

2

Stig Nystedt I mål Ballad Dolittle SWE 669

1,087

UMSS

04:38:13

05:02:25

3

Dippe Brändström I mål Comfort 30 Kirdi SWE 3782

1,094

UMSS

04:45:50

05:12:42

4

Fredrik Lundberg I mål Cumulus Rikoli SWE 474

1,104

UMSS

04:43:25

05:12:54

Fakta

Antal deltagare: 16
Banlängd: 22 Nm
Vind:
Sek/Nm: 735
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Havskapp

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 20 juli 2012 – BHR NCC-Cup

Placering alla deltagare tillsammans

1

Ronny Brännbacka I mål 1/2 Brynhilde FIN 9095

1,159

WSF

03:02:43

03:31:46

2

Mats Borg I mål Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

03:12:46

03:34:45

3

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

03:13:11

03:35:12

4

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

03:13:58

03:36:05

5

Kaj Ollila I mål X-99 Trixie FIN 8456

1,254

WSF

02:54:06

03:38:19

6

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

03:16:19

03:38:42

7

Ove Lundmark I mål X-102 Feelgood SWE 10740

1,188

PSS

03:06:41

03:41:47

8

Pål Dufa I mål Bull 7000 Blenda SWE7159T

1,153

ÖSS

03:12:26

03:41:53

9

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

03:19:23

03:42:07

10

Dippe Brändström I mål Comfort 30 Kirdi SWE 3782

(Just.)1,094

UMSS

03:27:37

03:47:08

11

Stig Nystedt I mål Ballad Dolittle SWE 669

1,087

UMSS

03:36:28

03:55:18

12

Jörgen Bergström I mål Comfort 30 WIRA SWE 5009

1,094

PSS

03:36:02

03:56:20

13

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

03:32:25

03:56:38

14

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

03:34:51

03:59:21

15

Fredrik Lundberg I mål Cumulus Rikoli SWE 474

1,104

UMSS

03:40:59

04:03:58

16

Kent Sundberg I mål Comfortina 32 Solfrid SWE 188

1,140

UMSS

03:36:20

04:06:37

 

klass 1

1

Ronny Brännbacka I mål 1/2 Brynhilde FIN 9095

1,159

WSF

03:02:43

03:31:46

2

Mats Borg I mål Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

03:12:46

03:34:45

3

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

03:13:11

03:35:12

4

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

03:13:58

03:36:05

5

Kaj Ollila I mål X-99 Trixie FIN 8456

1,254

WSF

02:54:06

03:38:19

6

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

03:16:19

03:38:42

7

Ove Lundmark I mål X-102 Feelgood SWE 10740

1,188

PSS

03:06:41

03:41:47

8

Pål Dufa I mål Bull 7000 Blenda SWE7159T

1,153

ÖSS

03:12:26

03:41:53

9

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

03:19:23

03:42:07

10

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

03:32:25

03:56:38

11

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

03:34:51

03:59:21

12

Kent Sundberg I mål Comfortina 32 Solfrid SWE 188

1,140

UMSS

03:36:20

04:06:37

 

klass 2

1

Dippe Brändström I mål Comfort 30 Kirdi SWE 3782

(Just.)1,094

UMSS

03:27:37

03:47:08

2

Stig Nystedt I mål Ballad Dolittle SWE 669

1,087

UMSS

03:36:28

03:55:18

3

Jörgen Bergström I mål Comfort 30 WIRA SWE 5009

1,094

PSS

03:36:02

03:56:20

4

Fredrik Lundberg I mål Cumulus Rikoli SWE 474

1,104

UMSS

03:40:59

04:03:58

Fakta

Antal deltagare: 15
Banlängd: 6 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal 
Bantyp: Bankapp

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 21 juli 2012
Placering alla tillsammans

Plac.  Skeppare  Status  Båttyp  Båtnamn  Segelnr.  SRS-tal  Klubb  Segl.tid  Korr.tid 

1

Pål Dufa I mål Bull 7000 Blenda SWE7159T

1,153

ÖSS

00:28:49

00:33:14

2

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

00:30:04

00:33:30

3

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

00:30:05

00:33:31

4

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

00:30:52

00:34:23

5

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

00:30:53

00:34:24

6

Mats Borg I mål Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

00:31:00

00:34:32

7

Dippe Brändström I mål Comfort 30 Kirdi SWE 3782

1,094

UMSS

00:32:30

00:35:33

8

Ove Lundmark I mål X-102 Feelgood SWE 10740

1,188

PSS

00:30:20

00:36:02

9

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

00:33:15

00:37:02

10

Kent Sundberg I mål Comfortina 32 Solfrid SWE 188

1,140

UMSS

00:33:54

00:38:39

11

Stig Nystedt I mål Ballad Dolittle SWE 669

1,087

UMSS

00:35:40

00:38:46

12

Kaj Ollila I mål X-99 Trixie FIN 8456

1,254

WSF

00:30:58

00:38:50

13

Ronny Brännbacka I mål 1/2 Brynhilde FIN 9095

1,159

WSF

00:35:40

00:41:20

14

Martin Rubing I mål Express HPI SWE 594

1,114

ÖSS

00:37:30

00:41:47

15

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

00:39:28

00:43:58

 

Bankapp nr 1  –  Klass 1

1

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

00:30:04

00:33:30

2

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

00:30:05

00:33:31

3

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

00:30:52

00:34:23

4

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

00:30:53

00:34:24

5

Mats Borg I mål Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

00:31:00

00:34:32

6

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

00:33:15

00:37:02

7

Martin Rubing I mål Express HPI SWE 594

1,114

ÖSS

00:37:30

00:41:47

8

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

00:39:28

00:43:58

 

Bankapp nr 1  –  Klass 2

Plac

Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr.

SRS-tal

Klubb

Segl.tid

Korr.tid

1

Pål Dufa I mål Bull 7000 Blenda SWE7159T

1,153

ÖSS

00:28:49

00:33:14

2

Dippe Brändström I mål Comfort 30 Kirdi SWE 3782

1,094

UMSS

00:32:30

00:35:33

3

Ove Lundmark I mål X-102 Feelgood SWE 10740

1,188

PSS

00:30:20

00:36:02

4

Kent Sundberg I mål Comfortina 32 Solfrid SWE 188

1,140

UMSS

00:33:54

00:38:39

5

Stig Nystedt I mål Ballad Dolittle SWE 669

1,087

UMSS

00:35:40

00:38:46

6

Kaj Ollila I mål X-99 Trixie FIN 8456

1,254

WSF

00:30:58

00:38:50

7

Ronny Brännbacka I mål 1/2 Brynhilde FIN 9095

1,159

WSF

00:35:40

00:41:20

 

Bankapp nr 2  –  Klass 1

1

Martin Rubing I mål Express HPI SWE 594

1,114

ÖSS

00:26:38

00:29:40

2

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

00:27:36

00:30:45

3

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

00:29:11

00:32:31

4

Mats Borg I mål Express WillyX SWE 753

1,114

NoYC

00:29:26

00:32:47

5

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

00:29:49

00:33:13

6

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

00:30:55

00:34:26

7

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

00:31:11

00:34:44

8

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

00:35:37

00:39:41

 

 

Bankapp nr 2  –  Klass 2

Plac. Skeppare  Status Båttyp  Båtnamn Segelnr.  SRS-tal  Utr. Klubb

Segl.tid  Korr.tid 

1

Pål Dufa I mål Bull 7000 Blenda SWE7159T

1,153

ÖSS

00:26:55

00:31:02

2

Ronny Brännbacka I mål 1/2 Brynhilde FIN 9095

1,159

WSF

00:29:51

00:34:36

3

Stig Nystedt I mål Ballad Dolittle SWE 669

1,087

UMSS

00:32:07

00:34:55

4

Ove Lundmark I mål X-102 Feelgood SWE 10740

1,188

PSS

00:29:38

00:35:12

5

Kaj Ollila I mål X-99 Trixie FIN 8456

1,254

SA- WSF

00:28:06

00:35:14

6

Dippe Brändström I mål Comfort30 Kirdi SWE 2782

1,094

UMSS

00:32:30

00:35:33

7

Kent Sundberg I mål Comfortina32 Solfrid SWE 188

1,140

UMSS

00:32:03

00:36:32

 

 

Bankapp nr 1  –  EXPRESS

Plac. Skeppare  Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal  Utr. Klubb Starttid  Målgång Segl.tid  Korr.tid 

1

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

10:30:00

11:00:04

00:30:04

00:33:30

2

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

10:30:00

11:00:05

00:30:05

00:33:31

3

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

10:30:00

11:00:52

00:30:52

00:34:23

4

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

10:30:00

11:00:53

00:30:53

00:34:24

5

Mats Borg I mål Express WillyX SWE 753

1,114

SA- NoYC

10:30:00

11:01:00

00:31:00

00:34:32

6

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

10:30:00

11:03:15

00:33:15

00:37:02

7

Martin Rubing I mål Express HPI SWE 594

1,114

ÖSS

10:30:00

11:07:30

00:37:30

00:41:47

8

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

10:30:00

11:09:28

00:39:28

00:43:58

 

Bankapp nr 2  –  EXPRESS

Plac. Skeppare  Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal  Utr. Klubb Starttid  Målgång Segl.tid  Korr.tid 

1

Martin Rubing I mål Express HPI SWE 594

1,114

ÖSS

11:30:00

11:56:38

00:26:38

00:29:40

2

Olle Heimersson Expr I mål Express Sixten SWE 573

1,114

UMSS

11:30:00

11:57:36

00:27:36

00:30:45

3

Anders Gothnell I mål Express Wilda SWE 185

1,114

UMSS

11:30:00

11:59:11

00:29:11

00:32:31

4

Mats Borg I mål Express WillyX SWE 753

1,114

SA- NoYC

11:30:00

11:59:26

00:29:26

00:32:47

5

Benny Öhman I mål Express Dream SWE 362

1,114

PSS

11:30:00

11:59:49

00:29:49

00:33:13

6

Johan Lindroos I mål Express Express Of Love S158

1,114

WSF

11:30:00

12:00:55

00:30:55

00:34:26

7

Petter Conradsson I mål Express High five SWE 329

1,114

UMSS

11:30:00

12:01:11

00:31:11

00:34:44

8

Erik Abrahamsson I mål Express AnnXet SWE 488

1,114

UMSS

11:30:00

12:05:37

00:35:37

00:39:41

Foto: Stig Hellgren och Elin Lindvall

Fakta

Antal deltagare: 18
Banlängd: 40 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 2 augusti 2007 – Havskappsegling

bottenhavsreg2007_res1

Fakta

Antal deltagare: 19
Banlängd: 4 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Fast

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 3 augusti 2007 – Segling nr 1

bottenhavsreg2007_res2

Fakta

Antal deltagare: 19
Banlängd: 4 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Fast

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 3 augusti 2007 – Segling nr 2

bottenhavsreg2007_res3

Fakta

Antal deltagare: 22
Banlängd: 14 Nm
Vind: 4 m/s
Sek/Nm: 878
Typ: Normal + skilda startklasser

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 4 augusti 2007 – USS Jubileumssegling

bottenhavsreg2007_res4

Resultat Bottenhavsregatta 2 - 4 augusti 2007 - TOTALT

bottenhavsreg2007_res5