Bottenhavsregatta

Detta är en tävling/regatta som”vandrar runt” i Bottenviken. Vi arrangerade den 2012 här hos oss i Bredvik, Obbola. Vi har även arrangerat denna tävling tidigare och det är en uppskattad tävling där duktiga seglare från Finland och Sverige möts i spännande kappseglingar.

Regattan brukar bestå av en havskappsegling med en banlängd på ca 40 Nm och sedan bankappsegling med kryss/läns bana på ca 4-5 Nm.

2012 hade vi dessutom egna klasser för EXPRESS som passade på att tävla mot varandra i både havskappsegling, NCC-cup, bankappsegling  för att i totalen få fram årets Norrlandsmästare i EXPRESS.

 

Nästa tävling: 22-24 juli 2016 i Uleåborg, Finland

TÄVLINGSRESULTAT

Fakta

Antal deltagare: 17
Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 19 – 21 juli 2012 – Bottenhavsregattan totalt

Placering alla deltagare tillsammans

1. Benny Öhman
2. Olle Heimersson
3. Ronny Brännbacka

4. Pål Dufa
5. Petter Conradsson
6. Anders Gothnell
7. Ove Lundmark
8. Kaj Ollila
9. Mats Borg
10. Johan Lindroos
11. Stig Nystedt
12. Dippe Brändström
13. Kent Sundberg
14. Martin Rubing
15. Jörgen Bergström
16. Erik Abrahamsson
17. Fredrik Lundberg

Norrlandsmästerskap EXPRESS

1. Olle Heimersson
2. Benny Öhman
3. Anders Gothnell
4. Petter Conradsson
5. Mats Borg
6. Johan Lindroos
7. Martin Rubing
8. Erik Abrahamsson

Fakta

Antal deltagare: 16
Banlängd: 22 Nm
Vind:
Sek/Nm: 735
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Havskapp

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 19 juli 2012 – BHR Havskappsegling

Placering alla deltagare tillsammans

Plac. Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal Klubb Segl.tid Korr.tid 

1

Ronny BrännbackaI mål1/2BrynhildeFIN 9095

1,159

WSF

03:57:25

04:35:10

2

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

04:15:09

04:44:14

3

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

04:17:22

04:46:42

4

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

04:19:44

04:49:21

5

Kaj OllilaI målX-99TrixieFIN 8456

1,254

WSF

03:50:49

04:49:27

6

Ove LundmarkI målX-102FeelgoodSWE 10740

1,188

PSS

04:04:34

04:50:33

7

Pål DufaI målBull 7000BlendaSWE7159T

1,153

ÖSS

04:15:25

04:54:30

8

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

04:24:57

04:55:09

9

Jörgen BergströmI målComfort 30WIRASWE 5009

1,094

PSS

04:34:36

05:00:25

9

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

04:29:40

05:00:25

11

Kent SundbergI målComfortina 32SolfridSWE 188

1,140

UMSS

04:23:46

05:00:42

12

Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 669

1,087

UMSS

04:38:13

05:02:25

13

Dippe BrändströmI målComfort 30KirdiSWE 3782

1,094

UMSS

04:45:50

05:12:42

14

Fredrik LundbergI målCumulusRikoliSWE 474

1,104

UMSS

04:43:25

05:12:54

15

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

04:48:56

05:21:52

16

Mats BorgDiskvalExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

04:20:03

04:49:42

 

EXPRESS

Plac. Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal Klubb Segl.tid Korr.tid 

1

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

04:15:09

04:44:14

2

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

04:17:22

04:46:42

3

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

04:19:44

04:49:21

4

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

04:24:57

04:55:09

5

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

04:29:40

05:00:25

6

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

04:48:56

05:21:52

7

Mats BorgDiskvalExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

05:50:03

06:29:57

Klass 1

Plac. Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal Klubb Segl.tid Korr.tid 

1

Ronny BrännbackaI mål1/2BrynhildeFIN 9095

1,159

WSF

03:57:25

04:35:10

2

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

04:15:09

04:44:14

3

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

04:17:22

04:46:42

4

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

04:19:44

04:49:21

5

Kaj OllilaI målX-99TrixieFIN 8456

1,254

WSF

03:50:49

04:49:27

6

Ove LundmarkI målX-102FeelgoodSWE 10740

1,188

PSS

04:04:34

04:50:33

7

Pål DufaI målBull 7000BlendaSWE7159T

1,153

ÖSS

04:15:25

04:54:30

8

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

04:24:57

04:55:09

9

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

04:29:40

05:00:25

10

Kent SundbergI målComfortina 32SolfridSWE 188

1,140

UMSS

04:23:46

05:00:42

11

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

04:48:56

05:21:52

12

Mats BorgDiskvalExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

04:20:03

04:49:42

 

Klass 2

Plac. Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal Klubb Segl.tid Korr.tid 

1

Jörgen BergströmI målComfort 30WIRASWE 5009

1,094

PSS

04:34:36

05:00:25

2

Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 669

1,087

UMSS

04:38:13

05:02:25

3

Dippe BrändströmI målComfort 30KirdiSWE 3782

1,094

UMSS

04:45:50

05:12:42

4

Fredrik LundbergI målCumulusRikoliSWE 474

1,104

UMSS

04:43:25

05:12:54

Fakta

Antal deltagare: 16
Banlängd: 22 Nm
Vind:
Sek/Nm: 735
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Havskapp

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 20 juli 2012 – BHR NCC-Cup

Placering alla deltagare tillsammans

1

Ronny BrännbackaI mål1/2BrynhildeFIN 9095

1,159

WSF

03:02:43

03:31:46

2

Mats BorgI målExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

03:12:46

03:34:45

3

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

03:13:11

03:35:12

4

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

03:13:58

03:36:05

5

Kaj OllilaI målX-99TrixieFIN 8456

1,254

WSF

02:54:06

03:38:19

6

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

03:16:19

03:38:42

7

Ove LundmarkI målX-102FeelgoodSWE 10740

1,188

PSS

03:06:41

03:41:47

8

Pål DufaI målBull 7000BlendaSWE7159T

1,153

ÖSS

03:12:26

03:41:53

9

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

03:19:23

03:42:07

10

Dippe BrändströmI målComfort 30KirdiSWE 3782

(Just.)1,094

UMSS

03:27:37

03:47:08

11

Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 669

1,087

UMSS

03:36:28

03:55:18

12

Jörgen BergströmI målComfort 30WIRASWE 5009

1,094

PSS

03:36:02

03:56:20

13

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

03:32:25

03:56:38

14

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

03:34:51

03:59:21

15

Fredrik LundbergI målCumulusRikoliSWE 474

1,104

UMSS

03:40:59

04:03:58

16

Kent SundbergI målComfortina 32SolfridSWE 188

1,140

UMSS

03:36:20

04:06:37

 

klass 1

1

Ronny BrännbackaI mål1/2BrynhildeFIN 9095

1,159

WSF

03:02:43

03:31:46

2

Mats BorgI målExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

03:12:46

03:34:45

3

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

03:13:11

03:35:12

4

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

03:13:58

03:36:05

5

Kaj OllilaI målX-99TrixieFIN 8456

1,254

WSF

02:54:06

03:38:19

6

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

03:16:19

03:38:42

7

Ove LundmarkI målX-102FeelgoodSWE 10740

1,188

PSS

03:06:41

03:41:47

8

Pål DufaI målBull 7000BlendaSWE7159T

1,153

ÖSS

03:12:26

03:41:53

9

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

03:19:23

03:42:07

10

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

03:32:25

03:56:38

11

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

03:34:51

03:59:21

12

Kent SundbergI målComfortina 32SolfridSWE 188

1,140

UMSS

03:36:20

04:06:37

 

klass 2

1

Dippe BrändströmI målComfort 30KirdiSWE 3782

(Just.)1,094

UMSS

03:27:37

03:47:08

2

Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 669

1,087

UMSS

03:36:28

03:55:18

3

Jörgen BergströmI målComfort 30WIRASWE 5009

1,094

PSS

03:36:02

03:56:20

4

Fredrik LundbergI målCumulusRikoliSWE 474

1,104

UMSS

03:40:59

04:03:58

Fakta

Antal deltagare: 15
Banlängd: 6 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal 
Bantyp: Bankapp

Ansvarig funktionär: Kjell Johansson

Resultat 21 juli 2012
Placering alla tillsammans

Plac. Skeppare Status Båttyp Båtnamn Segelnr. SRS-tal Klubb Segl.tid Korr.tid 

1

Pål DufaI målBull 7000BlendaSWE7159T

1,153

ÖSS

00:28:49

00:33:14

2

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

00:30:04

00:33:30

3

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

00:30:05

00:33:31

4

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

00:30:52

00:34:23

5

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

00:30:53

00:34:24

6

Mats BorgI målExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

00:31:00

00:34:32

7

Dippe BrändströmI målComfort 30KirdiSWE 3782

1,094

UMSS

00:32:30

00:35:33

8

Ove LundmarkI målX-102FeelgoodSWE 10740

1,188

PSS

00:30:20

00:36:02

9

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

00:33:15

00:37:02

10

Kent SundbergI målComfortina 32SolfridSWE 188

1,140

UMSS

00:33:54

00:38:39

11

Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 669

1,087

UMSS

00:35:40

00:38:46

12

Kaj OllilaI målX-99TrixieFIN 8456

1,254

WSF

00:30:58

00:38:50

13

Ronny BrännbackaI mål1/2BrynhildeFIN 9095

1,159

WSF

00:35:40

00:41:20

14

Martin RubingI målExpressHPISWE 594

1,114

ÖSS

00:37:30

00:41:47

15

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

00:39:28

00:43:58

 

Bankapp nr 1  –  Klass 1

1

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

00:30:04

00:33:30

2

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

00:30:05

00:33:31

3

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

00:30:52

00:34:23

4

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

00:30:53

00:34:24

5

Mats BorgI målExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

00:31:00

00:34:32

6

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

00:33:15

00:37:02

7

Martin RubingI målExpressHPISWE 594

1,114

ÖSS

00:37:30

00:41:47

8

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

00:39:28

00:43:58

 

Bankapp nr 1  –  Klass 2

Plac

SkeppareStatusBåttypBåtnamnSegelnr.

SRS-tal

Klubb

Segl.tid

Korr.tid

1

Pål DufaI målBull 7000BlendaSWE7159T

1,153

ÖSS

00:28:49

00:33:14

2

Dippe BrändströmI målComfort 30KirdiSWE 3782

1,094

UMSS

00:32:30

00:35:33

3

Ove LundmarkI målX-102FeelgoodSWE 10740

1,188

PSS

00:30:20

00:36:02

4

Kent SundbergI målComfortina 32SolfridSWE 188

1,140

UMSS

00:33:54

00:38:39

5

Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 669

1,087

UMSS

00:35:40

00:38:46

6

Kaj OllilaI målX-99TrixieFIN 8456

1,254

WSF

00:30:58

00:38:50

7

Ronny BrännbackaI mål1/2BrynhildeFIN 9095

1,159

WSF

00:35:40

00:41:20

 

Bankapp nr 2  –  Klass 1

1

Martin RubingI målExpressHPISWE 594

1,114

ÖSS

00:26:38

00:29:40

2

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

00:27:36

00:30:45

3

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

00:29:11

00:32:31

4

Mats BorgI målExpressWillyXSWE 753

1,114

NoYC

00:29:26

00:32:47

5

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

00:29:49

00:33:13

6

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

00:30:55

00:34:26

7

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

00:31:11

00:34:44

8

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

00:35:37

00:39:41

 

 

Bankapp nr 2  –  Klass 2

Plac.Skeppare StatusBåttyp BåtnamnSegelnr. SRS-tal Utr.Klubb

Segl.tid Korr.tid 

1

Pål DufaI målBull 7000BlendaSWE7159T

1,153

ÖSS

00:26:55

00:31:02

2

Ronny BrännbackaI mål1/2BrynhildeFIN 9095

1,159

WSF

00:29:51

00:34:36

3

Stig NystedtI målBalladDolittleSWE 669

1,087

UMSS

00:32:07

00:34:55

4

Ove LundmarkI målX-102FeelgoodSWE 10740

1,188

PSS

00:29:38

00:35:12

5

Kaj OllilaI målX-99TrixieFIN 8456

1,254

SA-WSF

00:28:06

00:35:14

6

Dippe BrändströmI målComfort30KirdiSWE 2782

1,094

UMSS

00:32:30

00:35:33

7

Kent SundbergI målComfortina32SolfridSWE 188

1,140

UMSS

00:32:03

00:36:32

 

 

Bankapp nr 1  –  EXPRESS

Plac.Skeppare StatusBåttypBåtnamnSegelnr.SRS-tal Utr.KlubbStarttid MålgångSegl.tid Korr.tid 

1

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

10:30:00

11:00:04

00:30:04

00:33:30

2

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

10:30:00

11:00:05

00:30:05

00:33:31

3

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

10:30:00

11:00:52

00:30:52

00:34:23

4

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

10:30:00

11:00:53

00:30:53

00:34:24

5

Mats BorgI målExpressWillyXSWE 753

1,114

SA-NoYC

10:30:00

11:01:00

00:31:00

00:34:32

6

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

10:30:00

11:03:15

00:33:15

00:37:02

7

Martin RubingI målExpressHPISWE 594

1,114

ÖSS

10:30:00

11:07:30

00:37:30

00:41:47

8

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

10:30:00

11:09:28

00:39:28

00:43:58

 

Bankapp nr 2  –  EXPRESS

Plac.Skeppare StatusBåttypBåtnamnSegelnr.SRS-tal Utr.KlubbStarttid MålgångSegl.tid Korr.tid 

1

Martin RubingI målExpressHPISWE 594

1,114

ÖSS

11:30:00

11:56:38

00:26:38

00:29:40

2

Olle Heimersson ExprI målExpressSixtenSWE 573

1,114

UMSS

11:30:00

11:57:36

00:27:36

00:30:45

3

Anders GothnellI målExpressWildaSWE 185

1,114

UMSS

11:30:00

11:59:11

00:29:11

00:32:31

4

Mats BorgI målExpressWillyXSWE 753

1,114

SA-NoYC

11:30:00

11:59:26

00:29:26

00:32:47

5

Benny ÖhmanI målExpressDreamSWE 362

1,114

PSS

11:30:00

11:59:49

00:29:49

00:33:13

6

Johan LindroosI målExpressExpress Of LoveS158

1,114

WSF

11:30:00

12:00:55

00:30:55

00:34:26

7

Petter ConradssonI målExpressHigh fiveSWE 329

1,114

UMSS

11:30:00

12:01:11

00:31:11

00:34:44

8

Erik AbrahamssonI målExpressAnnXetSWE 488

1,114

UMSS

11:30:00

12:05:37

00:35:37

00:39:41

Foto: Stig Hellgren och Elin Lindvall

Fakta

Antal deltagare: 18
Banlängd: 40 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Havskappsegling

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 2 augusti 2007 – Havskappsegling

bottenhavsreg2007_res1

Fakta

Antal deltagare: 19
Banlängd: 4 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Fast

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 3 augusti 2007 – Segling nr 1

bottenhavsreg2007_res2

Fakta

Antal deltagare: 19
Banlängd: 4 Nm
Vind: 7-12 m/s
Sek/Nm: 720
Typ: Normal + skilda startklasser
Bantyp: Fast

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 3 augusti 2007 – Segling nr 2

bottenhavsreg2007_res3

Fakta

Antal deltagare: 22
Banlängd: 14 Nm
Vind: 4 m/s
Sek/Nm: 878
Typ: Normal + skilda startklasser

Ansvarig funktionär: Anders Nordberg

Resultat Bottenhavsregatta 4 augusti 2007 – USS Jubileumssegling

bottenhavsreg2007_res4

Resultat Bottenhavsregatta 2 - 4 augusti 2007 - TOTALT

bottenhavsreg2007_res5